Skip to main content

The Community News

The Community News • P.O. Box 1031 • 203 Pecan Dr. • Aledo, TX 76008 • 817-441-7661 • FAX: 817-441-5419

 

Aledo academic team produces 3 individual, 4 team team championships at Region I meet

April 26, 2010 by Tony Eierdam

One-Act play also advances to state

The Aledo High School UIL academic team had three first-place individual finishes and four teams placing first this past Friday and Saturday (April 23-24) at the Region I UIL academic meet in San Angelo.

Also, AHS had six other individuals and one team qualify for the state meet with second and third place finishes.

AHS' One-Act play (Rimers of Eldritch) advanced to state competition, and Derek Shepherd was selected as the regional meet's 'Best Actor." Earning all-star cast from Aledo were Megan Lyles and Logan Rodgers, with Andrea Millard earning an honorable mention.

First-place individual winners from Aledo at the academic meet were Anna Flinchbaugh (editorial writing), Kiefer O'dell (current issues and events) and Zach Zambreski (literary criticism).

Teams advancing to state from Aledo for first-place finishes include current issues and events (O'dell, Nick Vance, Brett Wilson, Kyle Wilson), social studies (Kent Anderson, Sam Moore, O'dell, Brett Wilson), spelling and vocabulary (Flinchbaugh, Claire Lukeman, Shannon McCown, Vance) and computer science (Eric Elsken, Landen Blackburn, Mudrekh Goderya, Dakota Slay).

Finishing second for Aledo and advancing to state were Keely Self (computer applications), computer science (Elsken) and Flinchbaugh (ready writing). Also, the AHS literary criticism team of Laurel Morrow, Ellen Phillips, Self and Zambreski placed second and will advance to state.

Also advancing to state with third-place finishes from Aledo were Goderya (science), Brett Wilson (social studies) and Blackburn (computer science).
The UIL state academic meet will be Thursday-Saturday, May 6-8, in Austin.

Sports Calendar

Tuesday, September 1

  • AHS VS Denton Guyer at AHS

    Varsity, 6:30 p.m.

    JV, 5:30 p.m.

    9th A, 5:30 p.m.

    9th B, 6:30 p.m.

  • AHS Varsity VS Burleson Centennial at AHS; 4 p.m.

  • TCA Varsity at Chisholm Trail, 6 p.m.

Thursday, September 3

  • AHS at Gingerbread Jamboree at Denton; 8:30 a.m.

  • AHS JV at Burleson Centennial; 4 p.m.

  • TCA Varsity at Wylie Prep, 5:30 p.m.

Friday, September 4

  • AHS VS Colleyville Heritage at AHS

    Varsity, 6:30 p.m.

    JV, 5:30 p.m.

    9th A, 5:30 p.m.

    9th B, 6:30 p.m.

  • AHS Varsity VS Noxubee Co. Tigers (Miss.) at Bearcat Stadium, 7:30 p.m.

  • TCA Varsity at CHANT, 7:30 p.m.

Saturday, September 5

  • AHS at Chisholm Trail Freshman Tournament; TBA

Tuesday, September 8

  • AHS VS Richland at AHS

    Varsity, 6:30 p.m.

    JV, 5:30 p.m.

    9th A, 5:30 p.m.

    9th B, 6:30 p.m.

  • AHS Varsity at Everman; 4 p.m.

  • TCA Varsity VS Waco Methodist at TCA, 6:30 p.m.

Thursday, September 10

  • AHS at James Smith Invitational at Midlothian; 8:15 a.m.

  • AHS JV VS Everman at AHS; 4 p.m.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes