203 Pecan Dr. • P.O. Box 1031 • Aledo, TX 76008 • 817-441-7661

Main Feature News

Final Primary Election Results – Parker County

May 6 Final Vote Totals for Parker County:

table.tableizer-table {
font-size: 12px;
border: 1px solid #CCC;
font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;
}
.tableizer-table td {
padding: 4px;
margin: 3px;
border: 1px solid #CCC;
}
.tableizer-table th {
background-color: #104E8B;
color: #FFF;
font-weight: bold;
}

VOTES PCT
————————
REPUBLICANS
————————
US SENATOR
Ted Cruz 14,782 89.5%
Geraldine Sam 324 2.0%
Stefano de Stefano 271 1.6%
Mary Miller 615 3.7%
Bruce Jacobson, Jr. 516 3.1%
UNITED STATES REPRESENTATIVE, DIST 12
Kay Granger 14,549 100%
GOVERNOR
Greg Abbott 15,294 92.47%
Barbara Krueger 1,102 6.66%
Secede Kilgore 143 0.9%
LIEUTENANT GOVERNOR
Dan Patrick 13,328 80.42%
Scott Milder 3,244 19.58%
ATTORNEY GENERAL
Ken Paxton 14,454 100%
COMPTROLLER OF PUBLIC ACCOUNTS
Glenn Hegar 13,896 100%
COMMISSIONER OF THE GENERAL LAND OFFICE
Jerry Patterson 3,609 22.57%
Davey Edwards 3,385 21.17%
Rick Range 761 4.76%
George P. Bush 8,232 51.49%
COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Jim Hogan 4,318 30.05%
Sid Miller 6,926 48.19%
Trey Blocker 3,127 21.76%
RAILROAD COMMISSIONER
Weston Martinez 7,048 48.15%
Christi Craddick 7,591 51.85%
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 2
Jimmy Blacklock 13,334 100%
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 4
John Devine 13,263 100%
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 6
Jeff Brown 13,252 100%
PRESIDING JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS
David Bridges 9,490 67%
Sharon Keller 4,662 33%
JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS, PLACE 7
Barbara Parker Harvey 12,883 100%
JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS, PLACE 8
Dib Waldrip 2,631 19.1%
Jay Brandon 4,078 30%
Michelle Slaughter 7,035 51%
MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT NO. 11
Feyi Obamehinti 2,607 18%
Cheryl Surber 3,159 22%
Patricia “Pat” Hardy 8,423 59.4%
STATE SENATOR, DISTRICT NO. 30
Pat Fallon 10,940 69%
Craig Estes 3,165 20.0%
Craig Carter 1,750 11%
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 61
Phil King 14,473 100%
Chief Justice, 2nd Court of Appeals District
Bonnie Sudderth 12,728 100%
JUSTICE, 2ND COURT OF APPEALS DISTRICT, PLACE NO.4
Wade Birdwell 12,812 100%
JUSTICE, 2ND COURT OF APPEALS DISTRICT, PLACE NO.5
Dabney Bassel 12,730 100%
JUSTICE, 2ND COURT OF APPEALS DISTRICT, PLACE NO.6
Mark Pittman 12,672 100%
COUNTY JUDGE
Mark Riley 5,708 35.6%
Pat Deen 10,324 64.4%
JUDGE, COUNTY COURT-AT-LAW NO. 1
Jerry Buckner 11,100 73.7%
Curtis Jenkins 3,958 26.3%
DISTRICT CLERK
Sharena Gilliland 12,775 100%
COUNTY CLERK
Lila Jean Deakle 7,716 51.50%
Paula Hawkins Durant 7,267 48.50%
COUNTY TREASURER
Jenny Barnwell 13,031 100%
JUSTICE OF THE PEACE, PRECINCT NO. 1
Kelvin Miles 1,388 42.41%
Judy Ray 407 12.44%
Tom W Clayton 501 15.3%
Richelle Pruitt 248 7.58%
Damon Liles 729 22.27%
COUNTY COMMISSIONER, PCT. NO. 2
Craig Peacock 2,833 100%
JUSTICE OF THE PEACE, PCT. NO. 2
John Good 740 23.30%
Kelly Green 2,436 76.70%
JUSTICE OF THE PEACE, PCT. NO. 3
Dusty Vinson 2,280 53.68%
Randall Grissom 1,967 46.32%
COUNTY COMMISSIONER, PCT. NO. 4
Brian Lixey 1,505 31.90%
Steve Dugan 3,213 68.10%
JUSTICE OF THE PEACE, PCT. NO. 4
Kirk Martin 4,083 100%
COUNTY CHAIRMAN
J. Scott Utley 10,339 67.48%
Zan Prince 4,982 32.52%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 115
Mark Money 98 33.79%
Jeffery Davis 192 66.21%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 205
Greg Boyd 178 74.17%
Ashtyn S. Haynes 62 25.83%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 225
Nelda Keeling 124 51.45%
Marissa Main 117 48.55%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 230
Joe Wilkinson 153 60.5%
Jennifer Anne Beauford 100 39.5%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 315
Evon Markum 330 47.14%
Bruce Melberg 370 52.86%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 320
Elizabeth Bozzell 168 59.15%
Nathan Clay 116 40.85%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 325
Larry Bartoli 235 71.65%
Matthew Brown 93 28.35%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 330
Steven Graves 158 79.80%
Anthony R. Bilbay 40 20.20%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 350
Kelly Watson 317 61.79%
Darla Finch Henry 196 38.21%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 405
Lisa Catlin 318 51.2%
Richard B. Heizer 303 48.8%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 410
Gene Martin 213 57.88%
Bernard R. Suchocki 155 42.12%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 420
Michael Olcott 301 75.63%
Lyn Walsh 97 24.37%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 430
Pres McGee 116 34.6%
Jennifer Steward 219 65.4%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 435
Anna Golden 218 64.50%
Elyse Carter 120 35.50%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 440
Mike Herring 406 67.67%
Ellen G. Woodward 194 32.33%
PRECINCT CHAIRMAN, PCT. NO. 450
Ed Huddleston 381 73.13%
Judy Molenburg 140 26.87%
————————
DEMOCRATS
————————
US SENATOR
Serna Hernandez 450 19.9%
Beto O’Rourke 1,476 65.3%
Edward Kimbrough 333 15%
UNITED STATES REPRESENTATIVE, DIST 12
Vanessa Adia 2,032 100%
GOVERNOR
Cedric Davis, Sr. 104 4.7%
Andrew White 514 23.2%
Adrian Ocegueda 55 2.5%
Tom Wakely 81 3.7%
Grady Yarbrough 87 3.9%
Lupe Valdez 1,138 51.4%
James Jolly Clark 33 1.5%
Joe Mumbach 22 1.0%
Jeffrey Payne 182 8.2%
LIEUTENANT GOVERNOR
Michael Cooper 966 45.3%
Mike Collier 1,165 54.7%
ATTORNEY GENERAL
Justin Nelson 2,044 100%
COMPTROLLER OF PUBLIC ACCOUNTS
Joi Chevalier 1,076 52%
Tim Mahoney 1,015 49%
COMMISSIONER OF THE GENERAL LAND OFFICE
Miguel Suazo 1,321 63.0%
Tex Morgan 776 37.0%
COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Kim Olson 2,058 100%
RAILROAD COMMISSIONER
Chris Spellmon 1,189 58.0%
Roman McAllen 862 42.0%
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 2
Steven Kirkland 2,001 100%
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 4
R. K. Sandill 1,994 100%
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 6
Kathy Cheng 2,015 100%
PRESIDING JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS
Maria T. (Terri) Jackson 2,005 100%
JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS, PLACE 7
Ramona Franklin 2,003 100%
MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT N. 11
Celeste Light 885 42.8%
Carla Morton 1,181 57.2%
STATE SENATOR, DISTRICT NO. 30
Kevin Lopez 2,028 100%
JUSTICE, 2ND COURT OF APPEALS DISTRICT, PLACE NO.5
Delonia A. Watson 2,105 100%
COUNTY CHAIRMAN
Kay Pierson Parr 2,029 100%

Events Calendar

« June 2018 » loading...
S M T W T F S
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Mon 18

Kidz at Camp 2018

June 15 - June 19
Mon 18

Tennis Camp

June 18 - June 22
Fri 22

The Snow Queen

June 22 @ 7:00 pm
Sat 23

Class of 2008 Reunion

June 23 @ 7:00 pm
Mon 25

Performance Course High-Intensity

June 25 @ 6:45 am - 10:15 am
Mon 25

Aledo Farmers Market

June 25 @ 3:00 pm - 6:00 pm
Tue 26

Aledo Community Lions Club

June 26 @ 12:00 pm - 1:00 pm
%d bloggers like this: